Prioriter tid til jer som par. Jeres parforhold er bedre værd end at leve af krummerne
”Det er som om vi altid kun får krummerne”
Kvinden i et par, der sad hos mig, kiggede både eftertænksomt og undrende og samtidig også med lidt overraskelse, først på mig og så på sin mand med helt klare øjne.
Det var lige gået op for hende, hvor tarveligt de to behandlede deres parforhold, og hvor dårlige vilkår de gav det. Det blev starten på først gode snakke, om hvordan de gerne ville behandle deres parforhold, og dernæst helt konkrete ændringer i deres adfærd.
De er ikke alene om det.

Det betyder, at parforholdet oftest får dagens mest tarvelige tid. Den af lavest kvalitet. Typisk noget der ligner fra kl 21.45 til 22.00 inden begge dratter om, og hvor ingen rigtig orker at snakke om noget eller skabe forbindelse. Det går ikke.
Tid til jer som par er afgørende for hele fundamentet
Der er kamp om tiden. Hver dag. Og derfor er der også altid mulighed for at udskyde det allervigtigste. Det er der fundamentet for det hele. Nemlig jer to. Jer der er de voksne og de bærende kræfter i familien. Det er jeres kærlighed, der har startet det hele. Og hvis den visner, så visner hele familiens fundament.
Derfor skal den have noget mere solidt og nærende at leve af, end de krummer der er tilbage når alt det andet ”vigtige” er kommet først i rækken igen.
Er jeg en aftale i din kalender?

Man kan sagtens italesætte det som en kedelig omgang, at man figurerer som en aftale i ens partner kalender – på linje med et møde på arbejdet. Det er jo ikke særlig lækkert.
Man kan også se det som en virkelig kærlig handling og et udtryk for, hvor alvorligt I tager jeres parforhold at I skaber plads til det og sætter det i kalenderen og prioriterer det. Måske endda markerer de aftaler med deres helt egen farve, som betyder ”allervigtigst!” Så bliver det straks meget lækrere.
Når man bor sammen er det så nemt at komme til at tænke ”Vi kan altid være sammen”. I morgen, i weekenden, i næste uge. For vi er her jo hver dag. Ja, men det er I jo kun, hvis I ikke laver en masse andre aftaler hele tiden.
Gør det. NU!
Så frem med kalenderne og find mindst ét tidsrum til jer som par hver uge de næste 4 uger. Midt mellem madpakker, punkterede cykler, spejderlejre, legegrupper, teaterforestillinger på skolen og forældrekaffe i vuggestuen.
Find fire tidsrum som er til jer ❤️
Er det svært, så kig på om I kan strege noget af alt det, der er i kalenderen i forvejen? Har I fleksible arbejdstider eller mulighed for hjemmearbejde, for så er en formiddag måske en mulighed? Kan I finde pasning til jeres børn bare et par timer? Eller måske koordinere simultane legeaftaler for børnene på lørdag? Eller måske bare aftale en aften, hvor I lader opvasken stå og lader rodet ligge, og så prioriterer tid til jer to i stedet for til praktikken, når børnene er puttet?
I bestemmer selv, hvordan I bruger dem, hvad I laver og hvorhenne. Men tiden skal være til jer. Og det skal være noget, der skaber mulighed for forbindelse.
En aftale om, at ”hvis du kører på losseren med alt det der ude i indkørslen, så køber jeg ind imens”, dur altså ikke. Men om I tager på cafe, går en tur eller hygger jer med at plante noget i haven sammen er helt op til jer. Bare I bruger tiden sammen og er opmærksomme på at være tilgængelige for kontakt med hinanden imens.
Og det var NU!
Jeg hepper på jer
I kærlighed ♥️
Heidi
PS: På samme måde kan planlagt sex umiddelbart kan lyde meget usexet, men i virkeligheden kan være et virkelig sexet move at prioritere (det kommer der meget snart mere om her på siden).






Skriv din kommentar